Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Ihya Siir Sayfasi
Sponsorlu Bağlantılar
Secme Konular
Secme SiirlerTüm Sairler A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
Tüm Siirler A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
Eğer Üşürse...

Bir kadın `ben üşüyorum` dediğinde, bunun cevabının `üstüne bir şey al,` `istersen bir taksiye binelim,` `eve geldik zaten` türünden bir söz olmadığını, `üşüyorum` dediğinde kadının `bana sarılsana` demek istediğini ve ona sarılmak gerektiğini öğrenmek epey zamanımı aldı. Sanırım binlerce yıl boyunca isteklerini açıkça söylemelerine izin verilmediği için `gizli bir dil` geliştirmek zorunda kalan kadınlar, bu kadar basit bir şeyin erkekler tarafından niye anlaşılamadığını, niye `emeceklerine üflediklerini` hiç anlayamazlar. Erkeklerin, bakkal dükkanının arka tarafındaki salak küçük oğlana benzediğini düşünürler: `Anlayışsız ve beceriksiz salaklar.`

Ben ne zaman bu konuyu düşünsem aklıma hep Amarcord filmindeki o sahne gelir.

Koca memeli bakkal kadın, köyün ufak oğlanlarından birini bakkal dükkanının arka tarafına çeker.

Hayatında hiç çıplak kadın görmemiş oğlanın meraktan ve heyecandan faltaşı gibi açılmış gözleri önünde o inanılmaz büyüklükteki memelerini çıkartır.

Kendisine bakan küçük oğlanın ağzına verir memelerinden birini.

Ve öfkeyle azarlar sonra oğlanı.

- Üflemeyeceksin salak, emeceksin.

Kadınlarla erkeklerin konuşmalarının bir yerinde hep, `üflemeyeceksin salak, emeceksin` tuhaflığının yaşandığını düşünürüm.

Kadınların bir şey söylediklerinde aslında başka bir şey söylemek istemiş olabileceklerini kendim mi farkettim yoksa bunu bana bazen usulca bazen sabırsızca sözleriyle kadınlar mı öğretti şimdi tam çıkartamıyorum.

Ama bir kadın `ben üşüyorum` dediğinde, bunun cevabının, `üstüne bir şey al,` `istersen bir taksiye binelim,` `eve geldik zaten` türünden bir söz olmadığını, `üşüyorum` dediğinde kadının `bana sarılsana` demek istediğini ve ona sarılmak gerektiğini öğrenmek epey zamanımı aldı.

Sanırım binlerce yıl boyunca isteklerini açıkça söylemelerine izin verilmediği için `gizli bir dil` geliştirmek zorunda kalan kadınlar, bu kadar basit bir şeyin erkekler tarafından niye anlaşılamadığını, niye `emeceklerine üflediklerini` hiç anlayamazlar.

Erkeklerin, bakkal dükkanının arka tarafındaki salak küçük oğlana benzediğini düşünürler:

`Anlayışsız ve beceriksiz salaklar.`

Sevgi ve şefkat eksikliğine hiç tahammül edemeyen, bunların `açıkça` söylenerek elde edilmesinin ise elde edilenin değerini düşüreceğine inanan kadınların niye isteklerini düpedüz söylemedikleri ise erkekler için hep bir sırdır.

Duygularını göstermenin kadınlara özgü bir davranış olduğunu sanan erkekler, açıkça sevgilerini ve şefkatlerini göstermekten hep utanırlar.

Farkında olmadan, onlar, bu duyguların gösterileceği tek yerin yatak odası olduğuna inandıklarından, kalabalıkların içinde sevgi ve şefkat gösterdiklerinde, herkesin seyrettiği bir yerde sevişiyorlarmış hissine kapılıp tedirgin olurlar.

Erkekler için duygular, kapalı yerlerde yaşanması gereken `mahrem` şeylerdir, kadınlar ise bunu hayatın her anında yaşanması gereken bir şey olduğunu düşünürler.

Hemen hemen hepsi gizli bir `derebeyi` olan erkekler, kadınların her isteğinde, her talebinde bir isyan, bir başkaldırı hatta bir hakaret görürler.

Erkeklerin bekledikleri, kadınların `üşümeleri` ya da `acıkmaları` değil, erkeğin yanında soğuğu ve açlığı hissetmeyecek kadar kendinden geçmiş bir aşka kapılmaları ve bu aşkı taleplerini dile getirmeyerek göstermeleridir.

Galiba o yüzden, erkeğin biraz kadınsılaştığı ve duygularını alabildiğine özgür bıraktığı aşkın ilk günleri geçtikten ve erkek yeniden erkekliğine döndüğünde, kadınlar `üşümeye` başlarlar.

`Benim uykum geldi` dediğinde erkeğin onla beraber yatmamasını, perhize başladığı sırada aniden bir hoşluk yapma isteği duyan erkeğin ona sevdiği yemekleri almasını `düşmanca` bulmaya koyulurlar.

Artık erkeğin her davranışı ince eleklerden geçirilip, onun sözlerinde ve davranışlarında `sevgisizlik` işaretleri tek tek saptanır.

Ve o gizli dil daha sık ortaya çıkar.

Kendilerinden yakınırlar önce, `çok şişmanladım,` `çok yaşlandım,` `çok çirkinleştim,` bunları söyledikten sonra erkeklerin ne söyleyeceklerine, ne yapacaklarına bakarlar.

Kendilerine büyük bir ilgi eksikliği olarak gözüken o anlayışsızlıkların, artık eskisi kadar beğenilmemelerinden ya da sevilmemelerinden mi kaynaklandığını anlamaya uğraşırlar.

Baştan savma verilecek her cevap, bakkal kadının öfkeli tepkisini hakeder.

- Üflemeyeceksin salak, emeceksin.

Ama erkekler bu durumlarda genellikle üflerler.

- Yoo, hiç de şişmanlamadın, iyisin, biraz kilo aldın belki ama önemli değil.

Bu yakınmalar onlara manasız ve çocukça gelir çünkü.

Kadınlar ise sinirlenmeye başlarlar.

- Sen beni eskisi kadar sevmiyorsun.

Bunun cevabı elbette, `nerden çıkardın bunu, tabii ki seviyorum` değil, sıkı bir sarılış ve iyi bir öpüşmedir.

Bir şeylerin yanlış gitmeye başladığını gören erkek ise, güzel bir hediye almanın ya da daha kestirmesi `biraz para vermenin` zamanı geldiğini düşünür.

Onun için sorunun tedavisi öpüşmede değil paradadır.

Kabul etmeli ki, kendi değerini, gizliden gizliye kendine verilen parayla ölçmeye yatkın kadın için yapılacak `fedakârlığın` miktarı bir zaman işe yarar, kadın, `salağın` duygularını böyle ifade etmeye çalıştığını anlar.

Erkek ise, o düz vahşeti ve insafsızlığı ile `ağlıyorsa biraz para ver,` çözümlemesini benimser.

Ama hediyelere ve paralara çabuk alışılır, sarılışların ve öpüşmelerin özlemi yeniden başlar.

Kadın `üşür.`

Son bir iki deneme daha yapar, bazen güzelliği ve cinselliğiyle, bazen sinirli çıkışmalarıyla, erkeğe `üşüdüğünde ona sarılınması gerektiğini` bir daha öğretmeye uğraşır.

Ama erkek hâlâ, emeceğine üflüyorsa, o tehlikeli sapak yaklaştı demektir.

Ya kadın kadere rıza gösterip teselliyi hediyelerde, parada, çocuklarında, kendisine sağlanan güvende aramaya razı olur ve arada sırada tutan `ben çok yalnızım` yakınmaları ve ağlama nöbetleriyle hayatını sürdürür ya da `üşümeye` fazla dayanamayıp, `sarılmasını bilen` biri var mı diye etrafa bakınmaya koyulur.

`Sarılmasını bilenler` bu sapaktaki kadınları keskinleşmiş radarlarıyla hemen bulurlar.

Bir vakit işler iyi gider.

Ama sarılmasını bilenler de bir süre sonra kaçınılmaz erkekliklerine geri dönüp, üşüyen kadına, üstüne bir hırka almasını söylerler.

Ve, bu, hem acıklı hem eğlenceli süreci başlatan ilk uyarı da, her kadının kendi özel lisanında hemen söylenir.

- Üflemeyeceksin salak, emeceksin.

Ahmet Altan
Siir toplam 6815 kez okunmus


Sairlerden seçmeler

. Feramuz Görel . İlhan Yüksel . Dervişe Güneyyeli . İbrahim Demirci . Resul Efe . Berkut Bahar . Zeynep Çetin . Şenol Sönmez Gül . Hülya Arısan . Özcan Sungurçetin . Yaşar Genceli . Ayten Mutlu . Funda Arsoy . Didem Mengü . Sezai Karakoç . Yavuz Ağra . Sevgi Adamı . Ozan Kaymak . Nermin G . Nurgün Şallı . İlker Güleç . Kaygısız Barış . Gürkan Süzer . Ahmet Hamdi Tanpınar . Metin Vural . Erdem Beyazit . Düzgün Gökhan . İrfan Cebeci . Faruk Yüksel . Turan Taşlı . Emre Erkut . Mustafa Nadi Taşçıoğlu . Umut Özen . Pınar Altanoğlu . Ece Ayhan . Metin Altıok . Mert Aşık . İsa Sarı . Emre Kayalar . Bahar Özkutlu . Mehmet Öztürk . Metin Eloğlu . Emin Ozan Helvacıoğlu . Süleyman Avcı . Yasemin Doğrubakar . Abdülkadir Öksüz . Oya Erdemci . Yal Nızlık . Nergiz Kartal . Sıddık AltınkaynakBunlarada Baksak

. ŞIRNAKLIYM . Kareli Güzellik . Sesin . Hasret . HAYDA . Kuram . Ayrılık Ertesi . Yıldız Kaydığında Dilediğim Dilekler . Sevgiyle . Kısıtlı Misafir . Sevda Denen Şey . Nedenlerin Arkasından . Kendimi Yargılamak . Herkes Sussun . Mavi . Bundan Böyle . Apemin . Anılardan Sızıntılar . istanbul . Sonbaharın Düşü . Kendime Gidiş . Bir Günün Hikayesi . Barış . Söylemedi Deme . Dostum . Bir Şafak Daha Doğurduk . Öyle Biri Olmadı . Sensizlik Ateşi . Yüreği Buruk . SaatSairlerden seçmeler

. Zeki Yıldız . Oktay Rıfat Horozcu . Turan Taşlı . Gaye Ömür . Meltem Poslu . Özgü Özbudak . Özkan Tanacıoğlu . Ahmet Pirimoğlu . Erçin Çetinkaya . Süheyl Aydın Çakırtaş . Nilay Yoğun . Jacques PréVert . Erkan Ergül . Ahmet Erol Yiğitalp . Pelin Ayten Akkoç . Ömer Öztürk Gerede . Gamze Yıldırım . Ömer Kıvanç . Yusuf Yağdıran . Mustafa Hatipoğlu


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber